Kadınların erkek doktora gitmeleri

2175 - Soru: Almanya'daki hastanelerde bir Müslüman kadının doğum yapmasında bir mahzur var mıdır?
Cevap: Doktorunun ve ebesinin kadın olduğu bir yeri tercih etmelidir. Veya ebe davet edilerek doğumun onun kontrolünde yapılması temin edilmelidir.
2176 - Soru: Bir erkek, kadın doktora; bir kadın da erkek doktora muayene ve tedavi olabilir mi?
Cevap: Bir erkek, hastalandığı zaman erkek doktorlar arasında hastalığının mütehassısı olup olmadığını inceler. Şayet varsa, onu bırakıp kadın doktora muayene olması veya ameliyat olması caiz olmaz. Kadın için de hüküm aynıdır. Kadın doktor var iken, erkek doktora gitmek caiz değildir.
Kendi cinsinden doktor bulunamadığı takdirde veya müstacel bir hastalık sebebiyle kendi cinsinden doktorun olduğu yere hastanın götürülmesi hayati tehlike arzetmekte ise, o zaman karşı cinsten bir doktora görünmesi, yani kadının erkek doktora veya erkeğin de kadın doktora muayene ve tedavi olması zaruret halini alır. Zaruretler mahzurları mubah kılar.

2 yorum

misafirrimm
30.11.2012 22:32

yaahu ne kadar malsiniz ya adam doktora gidiyor sizin akliniz fikriniz uckurunuzda... onun icin karsinizdakileride öyle görüyorsunuz ya allah yardimiciniz olsunn tabiii bu akilla zor ya

saf
02.12.2012 01:17

Güzel kardeşim, adam doktora gidiyor ha.. Senin gözün önünde karına sarkıntılık eden doktor gördün mü? Ben gördüm.. Çok basit psikolojik bir alerji için eldeki görmekle yetinmeyip sonrada vucüdun diğer yerlerinede bakacam deyip tekrar teker açtırmaya kalkışıp.. arkasından bu psikolojik geçer demesi insanın kanını donduruyor.. Aynı hastalığı bayan doktor görür görmez şundan deyip bilgi verip diğer yerlerini de aç derdine düşmüyor..

Ya da konuşurken birden cinsel taciz anlamına gelecek şekilde eline koluna yüzüne dokunmalar.. erkeğe dövecek gibi yaklaşırken kadın hastasına bütün şefkati ile kucaklamalar..

Haberlerde çıkan cocuk pornocusu, cocuk doktorunu da unutmamak lazım.

Doğru olan MECBUR kalmadıkca bir kadın erkek doktora gitmemeli. Gidiyorsada bilincinde olmalı. Sapıklık bazılarının damarında var. Sözüm işini hakkı ile yapan doktorlara değil

Tedavi
  • Kadınların erkek doktora gitmeleri
Fetvalar